ExPhO-2017: задачі

I

Обладнання: Невідома рідина, шприц на 20 мл, термометр.

Завдання: Визначити тиск насиченої пари невідомої рідини за кімнатної температура.

II

Обладнання: Чорний ящик, мультиметр, джерело струму.

Завдання: Є чорний ящик. Визначити схему всередині, не відкриваючи його.

III

Обладнання: Дощечка, штатив з лапкою, масло, вода, шприц на 2 мл, кулька, циліндр, рідина, секундомір, олія, скотч.

Завдання: У цій задачі вам необхідно дослідити скочування тіла з похилої площини.

  1. Дослідіть час скочування кульки та циліндру з похилої площини в залежності від висоти верхнього краю площини над горизонтальною поверхнею. Спробуйте підібрати рівняння, яке найкраще описує ваші результати.
  2. Дослідіть експериментально залежність швидкості руху краплини води по похилій площині, покритій тонким шаром олії, від висоти верхнього краю площини над горизонтальною поверхнею. Апроксимуйте цю залежність (підберіть рівняння, яке найкраще опише цей експеримент).

Порівняйте одержані результати. Які фізичні явища можуть пояснити результати експериментів? Спробуйте описати скочування з похилої площини у розглянутих ситуаціях теоретично.

IV

Обладнання: Папір, ножиці, скотч, лінійка, шматок міцного картону, секундомір

Завдання: Користуючись наданими матеріалами, сконструюйте планер, який планує обертаючись. Підбираючи параметри вашого планера зробіть так, аби він пролетів максимальну відстань направлений картонкою (див. демонстрацію). Спробуйте обгрунтувати вашу модель теоретично.

V

Обладнання: Нитка, дерев’яна лінійка, секундомір

Завдання: Прив’яжіть до одного кінця лінійки нитку так, щоб нитка виходила з середини кінця. Розкрутіть лінійку за нитку. При певній частоті обертання лінійка починає обертатися навколо власної вісі. Визначте кутову швидкість цих обертів лінійки. Чи залежить вона від кутової швидкості основних обертів?

VI

Обладнання: Кільце з пластику, нитка, лінійка, штатив з лапкою, міліметровий папір, пластиковий стаканчик, вода, скотч.

Завдання: У цій задачі вам необхідно дослідити деформацію пластикового кільця в залежності від навантаження.

  1. закріпіть кільце вертикально за верхню точку у лапці штативу, попередньо перекинувши через нього нитку. За вільні кінці нитки закріпіть стаканчик. Поступово наливаючи воду в стакан дослідіть деформацію пластикового кільця. Характерний параметр деформації – d=a-b де a – довша і b – коротша вісі. Побудуйте графік залежності параметру деформації від кількості води у стаканчику. Побудуйте графік залежності величини опускання стаканчика від кількості води у ньому. Чи є ці величини пропорційними? Спробуйте пояснити чому.
  2. Закріпіть кільце у штативі за нижню точку. Повторіть операції з попереднього пункту.

Порівняйте результати 2 пунктів. Поясніть теоретично.


Час підготовки – 5 годин. Команди можуть використовувати комп’ютери для підрахунку результатів експериментів і для більш зручного їх представлення журі. Дозволяється використовувати обладнання одних задач в інших.
У випадку поломки обладнання командою, заміна не гарантується. Прохання залишати невикористане обладнання на робочих місцях.
Зі всіх додаткових питань – звертайтеся до організаторів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *